• EN
  • چهارشنبه ٢٤ مهر ١٣٩٨

اخبار > حضرت زینب کبری (س) پیام رسان عاشورای حسینی

اخبار > حضرت زینب کبری (س) پیام رسان عاشورای حسینی

 


  چاپ        ارسال به دوست

حضرت زینب کبری (س) پیام رسان عاشورای حسینی

 

«السلام علیک یا جبل الصبر»

چهره سرخ حقیقت بعد از آن طوفان رنگ                                 پشت ابری از ریا می‌ماند اگر زینب نبود

روزهای رجب اگرچه پیام آور شادی آسمانی ها و زمینیان، برای آمدن یاری بی مثال برای پیامبر اکرم(ص) چون علی بن ابی طالب (ع) و عزیزان دل فاطمه زهرا(س) است، اما در نیمه این ماه، کوه صبر، پیامبر بی مثال کربلا، زینت پدر و زینب صبور فاطمه (س) به سرای سراسر معنویت آخرت و نمونه های کامل انسانیت پیوست.

زینب نامِ آشنای کاروانی بی مانند است که تک تک افراد آن آموزگاران حیا، اخلاق و پاکدامنی اند. زینب بانوی صبور و با گذشت این کاروان در تندباد حوادث زمانه همه گل هایش را با جان و دل پرستاری کرد، با سکوتشان سکوت کرد و از  مظلومیت شان گریست. با دردهایشان همدلی کرد و برای دفاعشان چون کوهی قدرتمند ایستاد و ایستادگی کرد.

زینت پدر

حضرت زینب کبرى (سلام الله علیها) روز پنجم جمادى الاولى سال پنجم یا ششم هجرى قمرى در خانه ای که محل فرودآمدن فرشته وحی بود به دنیا آمد. وقتی ایشان چشم به جهان گشود، پیامبر اکرم(ص) در سفر بود و علی ابن ابی طالب درباره تعیین نام نوزاد به فاطمه زهرا(س) فرمود که اجازه دهیم تا پیامبر (ص)  از سفر بازگردد تا ایشان نام نیکویی برای فرزندمان انتخاب کنند. پیامبر(ص) پس از بازگشت، از این مسؤولیت خوشحال شد اما فرمود درباره نام فرزند شما خداوند تصمیم می گیرد. جبرئیل نازل شد و پیامش را ابلاغ نمود. حضرت محمد(ص) گفت: باریتعالی می فرمایند: نام این دختر را زینب بگذار که این نام را در لوح محفوظ نوشته ام. پس از آن، پیامبر زینب(س) را بوسید و فرمود:« توصیه می کنم همه این دختر را احترام کنند که او مانند خدیجه است»

زینب ( زین + اب) به معنای " زینت پدر "، نامی است که خداوند برای او انتخاب کرد و در واقع ارتباط جالبی میان این اسم و این پدر و فرزند وجود دارد. برای شناخت حضرت زینب (س) باید حضرت علی (ع) را شناخت و اگر نتوانیم پدر را بشناسیم، شناخت حضرت زینب (س) میسر نخواهد بود. بعد از حادثه کربلا گویی سخنان علی (ع) بود که از زبان شیر زن کربلا بیان می شد، او چون پدر صبوری کرد و شجاع و مقتدر ایراد سخن نمود.

 

نام های مبارک زینب کبری(س)

 حضرت را با کنیه های ام الحسن، ام کلثوم، محدثه، عالمه، فهیمه و ... و القابی چون عقیله بنی‌هاشم، عقیلة النبوة. ام المصائب، صدّیقة الصغرى، قرة عین المرتضى، نائبةُ الزهراء می خواندند.

خوابی عجیب

حضرت زینب (س)، در همان اوان کودکی خوابی عجیب دید و آن را برای پدربزرگش تعریف کرد و از او خواست تا تعبیرش را به او بگوید : «ای رسول خدا! دیشب در خواب دیدم که باد سختی وزید و بر اثر آن دنیا در تاریکی فرو رفت. از شدت وزش باد، به این سو و آن سو می‌افتادم؛ تا اینکه به درخت بزرگی پناه بردم، ولی باد آن را ریشه کن کرد و من به زمین افتادم. دوباره به شاخه دیگری از آن درخت پناه بردم که آن هم دوام نیاورد. برای سومین مرتبه به شاخه دیگری روی آوردم، آن شاخه نیز از شدت باد در هم شکست. در آن هنگام به دو شاخه به هم پیوسته دیگر پناه بردم که ناگاه آن دو شاخه نیز شکست و من از خواب بیدار شدم.» پیامبر (ص) با شنیدن خواب زینب (س)، بسیار گریست و حوادثی را که در انتظار او بود را برایش تعریف نمود تا وجود پاکش آمادگی رویارویی با این حوادث تلخ را داشته باشد و در تعبیر خوابش چنین فرمودند: «درختی که اولین بار به آن پناه بردی، جدّ توست که به زودی از دنیا می‌رود؛ دو شاخه بعد، مادر و پدر تو هستند که آن‌ها هم از دنیا می‌روند و آن دو شاخه به هم پیوسته؛ دو برادرت حسن و حسین هستند که در مصیبت آنان، دنیا تاریک می‌گردد.»

ازدواج

وقتی عبدالله بن جعفر پسرعموی زینب کبری (س) به خواستگاری او آمد. حضرت زینب شرطی برای ازدواجش قرار داد که نشان از علاقه قلبی عمیق او به برادرش امام حسین(ع) بود. شرط وی براین قرار بود:«هرگز و در هیچ لحظه‌ای از امام حسین (ع) جدا نشود و هر گاه امام حسین (ع) خواست به سفر برود، بتواند همراه برادرش برود و همسرش از رفتن وی ممانعت نکند.»

زینب کبری: عالمه غیر معلمه

زینب (س) فقط شش سال داشت که پیامبر اکرم(ص) وفات یافت اما در همین مدت کوتاه مباحث اعتقادی وخداشناسی را به وی تعلیم داد. از سوی دیگر او در خانه ای رشد و پرورش یافت که اهالی آن از علم و دانش الهی بهره وافی داشتند. اما با توجه به برخی روایات و اخبار، بخشی از علوم حضرت زینب(س) از سوی پروردگار به او افاضه شده است و شاید این سخن از حضرت امام سجاد(ع) تاکیدی بر این سخن باشد؛ ایشان فرمودند: «اى عمّه! شما الحمدللّه بانوى دانشمندى هستید که تعلیم ندیده و بانوى فهمیده اى هستى که بشرى تو را تفهیم ننموده است.»

حضرت زینب(س) در زمان حضور پدر بزرگوارشان در کوفه برای زنان، مجلس تفسیر قرآن برگزار می‌کردند و در حادثه عاشورا وقتی امام سجاد (ع) در بستر بیماری بودند، مردم مرجعی جز حضرت زینب (س) برای پاسخ سوالات شرعی خود نداشتند.

ما رأیت الا جمیلا

حضرت زینب کبری (س) در تمام رنج ها و سختی ها از جمله وفات پیامبر، شهادت مادرش، کینه ورزی دشمنان با پدرش و شکافتن فرق سر امیرالمومنین در مسجد، بی مهری اطرافیان برادرش حسن (ع)، حتی در سخت ترین و دردناک ترین حادثه زندگی اش یعنی  شهادت برادر و اعضای خانواده اش، روحیه اش را نباخت و صبوری کرد. صبر او از جنس یک تحمل سختی ساده نبود بلکه صبری خداپسندانه، هدفدار و اندیشیده بود و از ایمان عمیق قلبی او سرچشمه می گرفت او به مقام خشنودی و رضا رسیده بود و این والاترین مرحله انسانیت است؛ چرا که وقتی ابن زیاد از او پرسید: معامله خدا را با برادرت حسین و اهل بیتش چگونه دیدی؟ او با اقتدار تمام گفت:«ما رایت الا جمیلا: جز زیبایی چیزی ندیدم»

پیام رسان عاشورای حسینی

زینب کبری(س) در راستای نهضت دفاع از ولایت با همه توان در صحنه عاشورا و بعد از آن از امامش دفاع کرد. او با شجاعت در حادثه عاشورا و سپس با آگاه ساختن و بیداری مسلمانان، پیام شهدای کربلا را به مردم رساند.او در این راه رنج های فراوان دید، اسیر شد اماآزادگی و استقامتش را حفظ کرد و از دست نداد.

وفات

یک سال و نیم بعد از حادثه عاشورا، زینب کبری دیگر در مدینه نبود و به همراه همسرش عبدالله بن جعفر به شام رفته بودند، او در فراق برادر و یاران وفادارش تاب ماندن در این دنیا را نداشت.  تا اینکه در روز ۱۵ رجب سال ۶۲ هجرى قمری درسن 56 سالگی و در روستایی به نام راویه که به زینبیه مشهور شده وفات نمود.

 منابع:

-        جباری مقدم، عباس. زینب، قهرمان صبر. پاسدار اسلام، ش: 215، 1378

-        حسینی، سیدجواد. زینب (ع) بانوی حیا،پاسدار عفت و پاکدامنی. مبلغان،ش:43، 1382

-        حسینی، سیدجواد. زینب (س)آموزگار حیا و پاکدامنی.پاسدار اسلام، ش:271، 1383

-        باشگاه خبرنگاران جوان، زندگی‌نامه حضرت زینب کبری (سلام الله علیها)، کد: ۶۷۱۴۶۲۲ ، 07/08/1397

-        باشگاه خبرنگاران جوان، حضرت‌ زینب (س) به بهترین‌ وجه پیامبری کردند کد: ۶۴۸۷۷۵۷ ، 07/08/1397

 

-         باشگاه خبرنگاران جوان، اگر بخواهیم حضرت زینب(س) را بشناسیم باید امام علی(ع) را بشناسیم، کد: ۶۷۹۱۷۰۵

22/10/1397

 

تهیه شده در : روابط عمومی موسسه اعتباری نور

 


٢٠:٤٠ - پنج شنبه ١ فروردين ١٣٩٨    /    عدد : ٤٢٨    /    تعداد نمایش : ٤٩٤


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
محاسبه شبا

می توانید با استفاده از شماره حساب نور خود شماره شبا را دریافت نمائید .

سامانه رسیدگی به شکایات

پیشنهادات و انتقادات و یا شکایات خود را می توانید از طریق این سامانه ارسال نمائید .

شعب سراسر کشور

لیست شعب موسسه اعتباری نور در سراسر کشور به همراه آدرس و شماره تماس در این بخش وجوددارد.

ساعات کار شعب

در این بخش می توانید ساعات کار شعب در ایام هفته را ملاحظه نمایید .