• EN
  • پنج شنبه ٣٠ آبان ١٣٩٨

اخبار > مولود کعبه

اخبار > مولود کعبه

 


  چاپ        ارسال به دوست

مولود کعبه

 

به نام خدا

شاه مردان؛ علی...

وجودش سراسر صداقت، عدالت و شجاعت بود. ستاره درخشانی که یار مظلومان و آغوش پرمهرش مأمن یتیمان بود. یار صدیق و نزدیک ترین فرد به پیامبر اکرم (ص) و چون هارونی برای موسی (ع) بود. همان کسی که در غدیر خم به امر خدا و با دستان مبارک پیامبر(ص)، ولایت و وظیفه خطیر جانشینی به او هدیه شد تا راه روشن کمال را پرنور نگه دارد. در وصف وجود مبارک و راه استوار و مستقیمش همین بس که پیامبر اکرم (ص) فرمود: ای عمّار! اگر دیدی علی علیه السلام به راهی می ‏رود و همه مردم به راهی دیگر، تو با علی (ع)حرکت کن و همه مردم را رها کن.

سخن از کسی است که تولدش معجزه ای شگرف، بی سابقه و تکرارنشدنی در تاریخ بشریت است، مردی که خلاصه تمام خوبی ها و برترین فضایل اخلاقی بود، شیر مردی که شرح دلاوری ، جان فشانی ها و جنگاوری هایش در تاریخ و اندیشه بشر به عنوان انگاره عظمت انسانی جلوه گر شده است.

مولودکعبه

ابوطالب(ع)و فاطمه بنت اسد هر دو از فرزندان بنی هاشم بودند که به زودی صاحب اولین فرزند خود می شدند،سیزدهم رجب سال سی ام عام الفیل؛ وقتی فاطمه بنت اسد درد زایمان را احساس کرد به سمت کعبه شتافت تا از خداوند درخواست نماید تولد کودکش را بر او آسان گرداند. در حین دعا به اذن خداوند دیوار کعبه گشوده و فاطمه وارد کعبه شد و پس از سه روز با فرزندی به نام علی (ع) که نامش نیز انتخاب شده از سوی پروردگار بود از شکاف دیوار خارج گردید.

در پیشاپیش گروه استقبال کننده از مادر و کودک تازه متولد شده، پیامبر اکرم(ص) بود که اذان و اقامه را نیز در گوش مبارک وی خواند. علی (ع) در دامان مادری پرورش یافت که نمودار پاکدامنی و ایمان بود و پس از خدیجه(س) اولین بانویی بود که به اسلام ایمان آورد. پدرش، ابوطالب نیز که تا جان در بدن داشت از پیامبر و راهش دفاع کرد.

علی ابن ابی طالب شش ساله بود که به دلیل قحطی و خشکسالی در مکه و نیز مشکل مالی که برای پدرش پیش آمد به خواست پیامبر اکرم(ص) تحت سرپرستی او قرار گرفت تا گشایشی در کار ابوطالب ایجاد شود. علی ابن ابی طالب همواره و در همه جا همراه پیامبر (ص) بود و از مکتب وی می آموخت آن چه را باید یاد می گرفت؛ از مدارا با دشمنان تا قاطعیت با آن ها، از حق گویی، راستگویی، شجاعت تا برترین فضایل اخلاقی...

وصی و جانشین قطب عالم

امیرالمومنین علی (ع) بعد از نزول وحی بر جان و روح پیامبر اولین کسی بود که به اسلام و حقانیت راه و گفته های پیامبر اکرم (ص) ایمان آورد، او در تمام غزوه های پیامبر به جز غزوه تبوک که آن هم به دستور خود پیامبربود - شرکت کرد، پس از دعوت آشکارای پیامبر (ص) و درخواست کمک از خویشاوندان نزدیکش، علی ابن ابی طالب تنها کسی بود که برخاست و پاسخ داد: «ای پیامبر خدا! من تو را در این راه یاری می‌کنم.». ایشان در همان شبی که قریشیان قصد قتل پیامبر را داشتند باشجاعت تمام در بستر پیامبر خوابید تا پیامبر به سلامت رهسپار مدینه شود. در تمام مواقع ملازم و همراه وفاداری برای حضرت رسول بودند و پیامبر چندین بار به ویژه در روز غدیر علی (ع) را برادر، وصی و جانشین خود خواندند.

ازدواج بهترین ها

مولی الموحدین علی ابن ابی طالب(ع) برای ازدواج با بانویی پیش قدم شدند که جان پیامبر(ص) و مصداق مهر، خیرکثیر، پاکدامنی و عفت بود. نه تنها زمینیان از این ازدواج خوشحال و مسرور بودند بلکه آسمانیان  نیز در شادی این پیوند نورافشانی می کردند. علی و فاطمه دو نور، دو اقیانوس و دو باغی هستند که چراغ وجود پربرکتشان تا همیشه تاریخ روشن خواهند بود و همگان از پرتو های پربرکتشان هدایت می شوند.

ثمره  پیوند آسمانی علی (ع) و فاطمه زهرا (س)؛ چهار فرزند به نامهای امام حسن (ع)، امام حسین (ع)، حضرت زینب کبری (س) و ام کلثوم (س) بود.

ویژگی های برتر امیرالمومنین

پیامبر گرامی اسلام فرمودند: «علی جان تو هفت ویژگی داری که هیچ کس این هفت ویژگی را ندارد. اگر هم داشته باشد تو در قله هستی و او در دامنه پس هیچ گاه به تو نمی رسد»

این هفت ویژگی به شرح زیر است:
- اولین شخصی هستی که ایمان آوردی و به دین من پیوستی؛ تو در خانه خدا به دنیا آمدی و این بالاترین ایمان است.
-وفادارترین شخص به عهد خدا هستی.
-در همه حال و همه جا امر خدا مهمترین چیز است.
-دارای عدالت علوی هستی.
- در حکومت خود بصیرت قضاوت داری.
-به درد مردم رسیدگی می کردی و بین هیچ کس فرق نمی گذاشتی.
-در پیش خدا مقرب هستی.

 چند سخن از امیر المومنین

انتظار فرج

  «منتظر فرج باشید و از رحمت الهی مأیوس نشوید، چون محبوبترین اعمال در نزد خداوند متعال انتظار فرج است»

 پنج دستور براي زندگی بهتر

 «ای کمیل! از گفتن حق در هر حال دریغ مکن و انسان هاي باتقوا را دوست بدار، از فاسقین و گنهکاران دوري کن و مراقب منافقین و دورویان باش و با خیانت پیشگان رفاقت و مصاحبت نکن.»

 به این طریق از ما باش!

« اي کمیل! اگر می خواهی از ما باشی، تمام معارف دینت را از ما بگیر»

  حسابرس خود باش!

«هر کس به محاسبه اعمال خویش بپردازد سود می برد و هر کس از آن غافل شود زیان می کند»

 تاثیر چهار ذکر

 «اي کمیل! هر روز را با یاد خدا آغاز کن و ذکر« لا حَوْلَ وَ لاقُوَّةَ الّا بِاللَّهِ» را هر روز فراموش نکن و توکّل بر خدا بکن( هر روز تَوَکَّلت عَلَی اللَّه بگو) و همه روز یادي از ما کن (و صلوات بر ما بفرست). سپس به خودت و خانه ات و خانواده ات فوت کن. (با انجام این اعمال) به فضل خداوند از شرّ آن روز ایمن خواهی بود.»

 راه هدایت

«مثل من در بین شما، مثل چراغ پر نوري در تاریکی است، تنها کسانی از آن بهره می برند که در شعاع نور آن باشند.»

  

منابع:

-باشگاه خبرنگاران جوان، کد: 6555251 در تاریخ15/9/1397

- خبرگزاری دانشجویان ایسنا، کد:97011002139

- آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی، 110 سرمشق از سخنان حضرت علی(ع) ، مرکز تحقیقات رایانه ای قائمیه اصفهان 

- پایگاه اطلاع رسانی حوزه - 16329/چگونه-راه-راست-را-بیابیم

 

 تهیه شده در : روابط عمومی موسسه اعتباری نور

 


٠٠:٤٧ - چهارشنبه ٢٩ اسفند ١٣٩٧    /    عدد : ٤٢٧    /    تعداد نمایش : ٤٧٢


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
محاسبه شبا

می توانید با استفاده از شماره حساب نور خود شماره شبا را دریافت نمائید .

سامانه رسیدگی به شکایات

پیشنهادات و انتقادات و یا شکایات خود را می توانید از طریق این سامانه ارسال نمائید .

شعب سراسر کشور

لیست شعب موسسه اعتباری نور در سراسر کشور به همراه آدرس و شماره تماس در این بخش وجوددارد.

ساعات کار شعب

در این بخش می توانید ساعات کار شعب در ایام هفته را ملاحظه نمایید .