• EN
  • چهارشنبه ٢٧ شهريور ١٣٩٨

اخبار > روز زن؛روز احاطه نور بر جهان هستی

اخبار > روز زن؛روز احاطه نور بر جهان هستی

 


  چاپ        ارسال به دوست

روز زن؛روز احاطه نور بر جهان هستی

روز زن؛ تجلی اسمای جمال الهی در وجود کسی است که به تبعیت از هنرمند بی مثال آفرینش، می خواهد مهربانی، زندگی وخوبی ببخشد. روز زن؛ روز معلم و آموزگاری است که برترین تدبیرها را به کار می گیرد تا آرامش در خانه و خانواده اش جاری شود. روز زن؛ روز نگارش حرف ها و متن هایی است که بی ادعا از صفحه دلی بر قلبی تابیده است. روز زن جوشش عشق است از کیمیای بی نظیری به نام مادر...

در بینش اسلامی سالروز تولد حضرت فاطمه زهرا (س)، دردانه و یاس خوشبوی پیامبر اکرم (ص) به نام روز زن نامگذاری شده است. فاطمه زهرا (س) تبلور ارزش های واقعی یک زن و الگوی تمام زنان عالم است. امام خمینی (ره) درباره بانوی خوبی های می فرماید: «تمام ابعادی که برای یک زن و برای یک انسان متصور است در فاطمه زهرا(س) جلوه کرده است. حضرت زهرا(س) یک زن روحانی، یک زن ملکوتی،یک انسان به تمام معنی انسان، تمام حقیقت زن است. وی که موجود الهی جبروتی است به صورت یک زن ظاهر شده است. زنی که تمام خواسته های انبیا در اوست، زنی که اگر مرد بود، نبی بود. زنی که اگر مرد بود  به جای رسول الله (ص) بود.»

دین اسلام بیش از ادیان دیگر به حقوق زن و شخصیت والای او توجه کرد چرا که ملاک برتری انسان ها در این دین، رنگ، قوم، جنس، مال یا ثروت نیست بلکه برتری در تقوا و کسب فضایل اخلاقی است. بر این اساس هر انسانی می تواند برای دست یابی به سعادت در جاده حق و راستی حرکت نماید تا به برترین درجات و مراتب کمال انسانی دست یابد.

دین اسلام زن را مایه رحمت و برکت معرفی کرد و او را ریحانه خواند. اگر چه زن در دوره های قبل چون کالایی خرید و فروش می شد اما اسلام حق مالکیت زنان را به رسمیت شناخت و به هیچ کس حق تصرف در اموال آن ها را نداد. این دیدگاه اسلام است که زن مسلمان بایستی از غفلت و بی خبری دوری کند و برای پیشرفت و ارتقای خود و جامعه اش در عرصه های علمی، هنری و معنوی تلاش کند تا موفق شود. در واقع اسلام به بعد روحانی و معنوی زن توجه می کند و معتقد است به شرطی که عفت و پاکدامنی زن حفظ شود هیچ مانعی برای حضور او در عرصه های اجتماعی، سیاسی و فرهنگی وجود ندارد.

وظایف زنان: مهر و امنیت در خانواده

خانواده؛ اساسی ترین نهاد اجتماعی و کانون اصلی رشد و تعالی انسان است که نقش ویژه ای در ساختار کلی جامعه دارد، خانواده و جامعه به موازات ارتباط متقابلی که باهم دارند بر یکدیگر تاثیر می گذارند و به نوعی از هم تاثیر می پذیرند. یکی از وظایف اصلی مسؤولین جامعه زمینه سازی و فراهم کردن امکانات جامعه جهت دستیابی به محیطی امن و آرام برای رشد منطقی و معنوی اعضای خود است. از سوی دیگر خانواده کانون عشق، محبت، تعهد، ایثار و فداکاری است و بایستی اعضای تشکیل دهنده آن برای تعالی و رشد مادی و معنوی جامعه کوچک خود در درون جامعه بزرگتر تلاش نمایند.

یکی از زیباترین و لطیف ترین روابط میان انسان ها آغاز یک زندگی مشترک و آگاهانه است که بایستی نتیجه آن آرامش و تعالی باشد. علاوه بر وظایف مشترکی که همسران در قبال هم دارند از جمله: محبت ورزی، قدردانی و سپاسگزاری، رعایت ادب و احترام متقابل و... زارآزن در این کانون گرم، وظایف خاصی نیز بر عهده دارد که در سایه تعهد و اجرای این وظایف گامی موثر در دست یابی به یک زندگی سالم برخواهد داشت:

*قرآن کریم از رابطه میان زوجین از کلمه مودت و رحمت(وجعل بینکم موده و رحمه) یاد می کند. به این معنا که همسران به یکدیگر عشق بورزند و با هم مهربان باشند، امام صادق(ع) یکی از ویژگی های زن نمونه را اظهار عشق او نسبت به همسر خود همراه با دلبری کردن و زیبا کردن خود درچشم او معرفی می نماید.

* متابعت و پیروی زن در امور اخلاقی، حقوقی و خانوادگی یکی دیگر از وظایف زنان است و رسول خدا دراین باره می فرماید: «زنی سعادتمند است که به شوهرش احترام گذارد و او را آزار ندهد.»

* یکی دیگر از وظایف زنان در قبال همسرانشان، تامین آرامش خانه است. به این گونه که زن سعی می کند تا عوامل اضطراب آور و نگران کننده در خانه ایجاد نشود و اگر مشکلی پیش آمد چون همدل و همراهی آرامش دهنده برای همسرش باشد.در واقع اصلی ترین وظیفه زن، تسکین به روح زندگی و خانواده است. امام محمد باقر(ع) می فرمایند: «جهاد زن؛ نیکو شوهرداری کردن است»

* یک زن عفیف و پاکدامن سعی می کند مسؤولیت هایی که به او واگذار شده را به نحو احسن انجام دهد و همسر و فرزندانش را به امور معنوی علاقه مند کرده و در جهت دوری از محرمات به آن ها کمک نماید.

*امانت داری یکی از ویژگی زنان با اخلاق و فهمیده است که آنچه در زندگی خانوادگی شان جاریست و آنچه میان خود و همسرشان از مسائل اخلاقی، مالی و... است را چون امانت داری مورد اعتماد حفظ می کنند. امام رضا(ع) می فرماید: «برای بنده، فایده ای بهتر از این نیست که دارای همسری باشد که هر گاه او را می بیند مسرورش سازد و در غیاب او از خانه و مال همسرش محافظت کند.»

هدیه های شگرف به یک زن

زن به سبب ظرافت های روحی و حساسیت های عاطفی که دارد بیشتر نیاز به محبت دارد و به موازات آن در معرض آسیب بیشتری قرار دارد. ازآن جا که کانون خانواده محل تبادل عشق و محبت است و یکی از جلوه های ابراز علاقه در بین همسران گفتگو، تعامل و درک یکدیگر است، برخی هدیه های زیبایی که یک مرد می تواند به همسرش اهدا کند را در قالب سخنان ائمه به شرح زیر ارائه خواهیم کرد:

*یک مرد می تواند با استفاده از کلمات و جملات مهرانگیز، یقین و آرامشی را به قلب همسرش هدیه کند تا او هرگز کمبودی را احساس نکند و بیش از همیشه در فراز و نشیب زندگی همدل و همراهش باشد. پیامبر اکرم(ص) می فرمایند:« مرد اگر به همسر خود بگوید دوستت دارم، این سخن هرگز از قلب او بیرون نمی رود.»

*یک مرد در حرف و عملکردش بایستی به گونه ای عمل کند که ذهن و قلب همسرش از سوء تفاهم و گمان های بد به دور باشد و سعی کند با علاقه معاشرتی نیکو با خانواده اش داشته باشد. رسول اکرم(ص) می فرماید: «نشستن مرد در کنار عیال خود، در پیشگاه خداوند متعال از اعتکاف در مسجد من، محبوب تر است.»

*آراستگی و تمیزی در محیط خانواده یکی از الگوهای رفتاری برای زوجین است و مردان نیز بایستی به این امر توجه نمایند. در روایتی از حسن بن جهم آمده است که به امام رضا(ع) گفتم : خضاب کرده اید؟ فرمود: بله، به حنا و وسمه،آیا نمی دانی آراسته کردن خود اجر و ثواب دارد؟ بی گمان همسرت دوست دارد تو را آراسته ببیند، همان طور که تو دوست داری او را آراسته ببینی.

* یک مرد با محبت سعی می کند خستگی های کار و نگرانی های بیرون از خانه را به خانه نیاورد،در مناسبت های مختلف هدایای مادی و معنوی را به همسر و خانواده اش اهدا کند و برای به دست آوردن مایحتاج خانواده اش تلاش کند و با روی خوش و در حد توان در امور خانواده بخشنده باشد.امام رضا(ع) در سفارشی می فرمایند: «بر صاحب نعمت لازم است که برای خانواده اش وسعت دهد و گشاده دستی کند.»

نمونه بارز و الگوی واقعی اخلاقی و تربیتی در نهاد خانواده حضرت علی (ع) و فاطمه زهرا(س) است که همواره یکدیگر را با القاب سیدی، سیدتی و بنفسی انت(جانم فدای تو) خطاب می کردند، کارها را تقسیم کرده و برای موفقیت زندگی سراسر معنوی شان هردو تلاش می کردند. امید که آرامش و رحمت الهی ، تعهد و صبوری دژی محکم در زندگی تمام خانواده های دیروز و نسل جدید امروز باشد.

منابع:

-شرفی، محمدرضا- روز زن- تربیت، ش:35، 1367

-سرلک، علی؛ سعیدی، فاطمه_ابراز علاقه همسران(هنر زندگی در مسیر بندگی)- فرهنگ در دانشگاه اسلامی، ش:9، 1392

-صادقی، حسین؛ تقوی، علی -نگاهی به جایگاه زن در اسلام-  مبلغان، ش:32، 1381

-صیدی، علی اکبر-انجام وظایف زناشویی و نقش آن در سازگاری همسران از دیدگاه اسلام- پیوند، ش:422، 1393

- مجله فارس پلاس،  13920217000444 www.farsnews.com/news/

 

تهیه شده در : روابط عمومی موسسه اعتباری نور

 


١٥:٠٠ - دوشنبه ٦ اسفند ١٣٩٧    /    عدد : ٤٢٤    /    تعداد نمایش : ٢٠٤


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
محاسبه شبا

می توانید با استفاده از شماره حساب نور خود شماره شبا را دریافت نمائید .

سامانه رسیدگی به شکایات

پیشنهادات و انتقادات و یا شکایات خود را می توانید از طریق این سامانه ارسال نمائید .

شعب سراسر کشور

لیست شعب موسسه اعتباری نور در سراسر کشور به همراه آدرس و شماره تماس در این بخش وجوددارد.

ساعات کار شعب

در این بخش می توانید ساعات کار شعب در ایام هفته را ملاحظه نمایید .