• EN
  • دوشنبه ٠٦ خرداد ١٣٩٨

اخبار > ولادت با سعادت حضرت فاطمه(س) مبارک باد

اخبار > ولادت با سعادت حضرت فاطمه(س) مبارک باد

 


  چاپ        ارسال به دوست

ولادت با سعادت حضرت فاطمه(س) مبارک باد

کوثر همیشه جاری هستی

سپاس خدایی را که نور وجود فاطمه زهرا (س) سرور زنان عالم را به هستی تاباند و سعادت نعمت جاودانه وی را بر عالمیان گستراند. فاطمه (س) جلوه ای از عظمت حق تعالی و نوری ملکوتی از عالم آفرینش است که به خاطر وجود او آسمان و زمین روشن شدند.

جابر جعفی نقل می‌کند که به حضرت امام جعفر صادق علیه‌السلام گفتم: برای چه فاطمه، زهرا نامیده شد؟ فرمود: برای اینکه خداوند آن بانو را از نور با عظمت خود آفرید. وقتی که درخشید آسمان‌ها و زمین به نور او روشن شدند.

تولد نور

حضرت فاطمه زهرا عليهاالسلام در بیستم جمادی الثانی سال پنجم بعثت در شهر مکه، در خانة مبارکی که بارها محل نزول فرشته وحی بر پیامبر (ص) بود و در محله ای به نام «زقاق العطارین»یعنی کوچه عطارها به دنیا آمدند.

پیامبر اکرم (ص) نام دختش را فاطمه نهادند که معنای آن در زبان عربی به معنای قطع کردن و جدا شدن است. در حدیثی از نبی مکرم اسلام آمده: خداوند دخترم فاطمه و فرزندانش و هر کس که آنها را دوست داشته باشد را از آتش دوزخ جدا کرده است به این دلیل او فاطمه نامیده شده است.

نام های حضرت فاطمه(س)

فاطمه(س) ام ابیها و کوثر همیشه جاری عالم هستی و علت بقای نبوت است و 9 اسم دارد که از نام های خداوند گرفته شده و عبارتند از: فاطمه، صدیقه، مبارکه، طاهره، زکیه، مرضیه، محدثه و زهرا

رسول خدا (ص) با توجه به ابعاد و ویژگی های متعدد شخصیتی فاطمه سلام الله علیها او را با 104 لقب زیبا از جمله(صفیّة : برگزیده،عالمه : دانشمند، معصومه: نگهداشته شده، بی گناه) معرفی می نمایند.

پیامبر در روایتی درباره فاطمه الزهرا فرمودند: ابنتی فاطمه سیدة نساء العالمین«دخترم فاطمه، بزرگ بانوی زنان جهانیان است». اعطای لقب سیدة نساءالعالمین از طرف پیامبر نشان از مقام بلند و رفیع ایشان دارد.

در شأن و مقام دردانه پاک پیامبر، سوره کوثر و آیاتی چون تطهیر، مودت و مباهله (سوره انسان) و... نازل شده است که نموداری از ویژگی های برجسته شخصیتی او چون پاکی و طهارت، عرفان و معنویت و ایثار خالصانه است.

ازدواج

مطابق با روایات وقتی حضرت علی(ع) فاطمه زهرا (س) را از پیامبر اکرم (ص) خواستگاری کرد. پیامبر (ص) ماجرا را برای دخترش بازگو کرد و فرمود:«علی بن ابی طالب، کسی است که خویشاوندی و فضیلتش را می شناسی و من از خدا خواسته ام که تو را به ازدواج بهترین و محبوبترین بنده اش درآورد، علی از تو خواستگاری کرده نظر توچیست؟حضرت فاطمه (س) از سر حیا ساکت ماند و حرفی نزدند. پیامبر (ص) تکبیر گفت و فرمود: «اللّه اکبر! فاطمه راضی است، سکوت او نشانه رضایت اوست».

 

سبک زندگی اسلامی

دو نور حیات بخش هستی در ابتدای زندگی شان، به خدمت رسول خدا (ص) آمدند و از ایشان خواستند تا کارها را میانشان تقسیم نماید. پیامبر، فاطمه زهرا (س) را به کارهای خانه گماشت و کارهای بيرون خانه را به حضرت علی (ع) سپرد.

حضرت فاطمه از این تقسیم کار بسیارخوشحال شدند و فرمودند:« جز خدا کسی نمی داند که از این تقسیم کار تا چه اندازه خوشحال شدم. زیرا رسول خدا مرا از انجام کارهایی که مربوط به مردان است بازداشت»

حضرت علی (ع) در وصف زندگی شان و رضایتشان از فاطمه زهرا فرمودند: «به خدای سوگند که در همة عمر زندگی مشترک، هرگز به فاطمه خشم نگرفته و هرگز او را به کاری وادار نساختم و او نیز به من هرگز خشم نگرفت و در هیچ کاری مرا نافرمانی نکرد. او به گونه ای بود که هرگاه به او می نگریستم غم ها و اندوه هایم زدوده می شد

مقام معظم رهبری(مدظله العالی) درباره سبک زندگی فاطمه زهرا و علی (ع) فرمودند:

«در طول ده سالی که پیامبر (ص) در مدینه بود، حدود نه سال، جنگ‌های کوچک و بزرگی ذکر کرده اند (حدود شصت جنگ اتفاق افتاده)، که در اغلب آن‌ها امیرالمؤمنین (ع) هم بوده است. حالا شما ببینید، او حضرت زهرا (س) خانمی است که در خانه نشسته و شوهرش مرتب در جبهه است و اگر در جبهه نباشد، جبهه لنگ می‌ماند... از لحاظ زندگی هم وضع رو به راهی ندارند... در حالی که دخترِ رهبر است، دختر پیامبر است، یک نوع احساس مسؤولیت هم می‌کند. ببینید انسان چه روحیه قوی‌ای می خواهد داشته باشد تا بتواند این شوهر را تجهیز کند، دل او را از وسوسه اهل و عیال و گرفتاری‌های زندگی خالی کند، به او دل گرمی دهد، بچه‌ها را به آن خوبی تربیت کند.»

فعالیت های اجتماعی حضرت زهرا(س)

حضرت فاطمه زهرا (س) در بیان احکام شرعی مرجعی برای همسایه ها و دیگر بانوان مدینه بود. از طرفی حضرت در غزوه هایی که صورت می گرفت، به همراه سایر زنان بنی هاشم و مسلمان به کمک مجروحان و پرستاری از آن ها می شتافتند. سخنرانی، موعظه، و سخنان تکاندهنده ایشان در خطبه فدک، نمونه ای از اقتدار و منطق نیرومند و بیان محکم و مستدل ایشان است.

 

چند سخن از بانوی مهر و آیینه

«هر كس عبادات و كارهاى خود را خالصانه براى خدا انجام دهد، خداوند بهترین مصلحت ها و بركات خود را براى او تقدیر مى نماید.»

«هر كه بر پدرم رسول خدا و بر من به مدّت سه روز سلام كند خداوند بهشت را براى او واجب مى گرداند، چه در زمان حیات و یا پس از مرگ ما باشد.»

«سه چیز از دنیا براى من دوست داشتنى است : تلاوت قرآن ، نگاه به صورت رسول خدا، انفاق و كمك به نیازمندان در راه خدا»

 

تهیه شده در : روابط عمومی موسسه اعتباری نور


١٥:١٥ - دوشنبه ٦ اسفند ١٣٩٧    /    عدد : ٤٢٣    /    تعداد نمایش : ١١٥


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
محاسبه شبا

می توانید با استفاده از شماره حساب نور خود شماره شبا را دریافت نمائید .

سامانه رسیدگی به شکایات

پیشنهادات و انتقادات و یا شکایات خود را می توانید از طریق این سامانه ارسال نمائید .

شعب سراسر کشور

لیست شعب موسسه اعتباری نور در سراسر کشور به همراه آدرس و شماره تماس در این بخش وجوددارد.

ساعات کار شعب

در این بخش می توانید ساعات کار شعب در ایام هفته را ملاحظه نمایید .