یکشنبه 15 تیر 1399  
 
Sunday, July 05, 2020  
 
الأحد, ذو القعدة 14, 1441  
 

مبارزه با پول شویی

مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم

موسسه اعتباری نور به عنوان اولین مجموعه ی اعتباری-اجتماعی در کشور،علاوه بر رعایت قوانین ،مقررات و دستورالعمل های ابلاغی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران واستانداردهای بین المللی، درجهت حفظ حقوق مشتریان و در راستای مسئولیت های اجتماعی و به منظور تحقق این هدف اقدام به اختصاص بخشی از پایگاه اطلاع رسانی خود به این امر نموده است.
تعاریف پولشویی:
 پولشویی فعالیتی غیرقانونی است که در طی انجام آن، عواید و درآمدهای ناشی از اعمال خلاف قانون، مشروعیت می یابد. به عبارت دیگر پول های کثیف ناشی از اعمال خلاف قانون به پول های تمیز تبدیل گردیده و در بدنه اقتصاد جایگزین می شود .
پولشویی به مشروع جلوه دادن پول هایی که از راه های غیرقانونی و نامشروع بدست می آیند با استفاده از روش هایی که باعث پنهان شدن منشاء غیرقانونی پول ها می شوند، گفته می شود .
تحصیل،تملک،نگهداری یا استفاده از عواید حاصل از فعالیت های غیرقانونی با علم به اینکه به طور مستقیم یا غیرمستقیم درنتیجه ارتکاب جرم به دست آمده باشد.
 تبدیل، مبادله، یا انتقال عوایدی به منظور پنهان کردن منشاء، منبع، محل، نقل و انتقال، جابجایی یا مالکیت عوایدی که به طور مستقیم درنتیجه جرم تحصیل شده باشد.
 هرنوع عمل یا اقدام به عمل، برای مخفی کردن یا تغییر ظاهر و هویت عواید نامشروع، به طوری که وانمود شود از منابع قانونی سرچشمه گرفته است.

تاریخچه پولشویی:
پولشویی به عنوان یک جرم حدود سه دهه سابقه دارد و عملاً از دهه ۱۹۸۰ و اساساً در مورد قاچاق داروهای روان گردان و مواد مخدر مطرح گردید. ولی سابقه پولشویی و مباحث مربوط به آن بیش از این است. درباره واژه پولشویی به عنوان یک جرم، چندین دیدگاه و نظریه متفاوت وجوددارد:

یک نظریه معتقد است که این لغت ریشه در قرن بیستم دارد و به زمانی که قمار در ایالات متحده ممنوع شد باز می گردد. در دهه ۱۹۳۰ میلادی سران مافیای آمریکایی مبالغ عظیم نقدی حاصل از فحشا، قمار، قاچاق مشروبات الکلی و اخاذی بدست می آورند و نیاز به منابعی داشتند تا درآمدهای خود را مشروع جلوه دهند.

یکی از راه های رسیدن به این هدف، سرمایه گذاری و خرید واحدهای تجاری و امتزاج اموال مشروع و غیرمشروع بود. برای این مقصود دستگاه های سکه ای رختشویی انتخاب شدند که به دلیل امتیازات ویژه ای از قبیل رواج بین عموم، درآمدهای نقدی حاصل ازآن و از همه مهمتر نامشخص بودن میزان درآمد این دستگاه ها، مورد توجه گانگسترهایی مانند آل کاپون قرار گرفت تا ظاهری مشروع و قانونی برای فعالیت های غیرقانونی و پول های حاصله از این فعالیت ها بدهد. بعدها نیز این اشخاص علیرغم ارتکاب جرایم متعدد، به کمک وکلا و مشاورین حقوقی زبردست تنها از نقطه نظر فرار مالیاتی محکوم شدند .

رابط پیتزا: روشی بود که مافیا برای جابجایی هرویین از شغل پیتزافروشی سوء استفاده می کردند . و از این طریق درآمدهای زیادی کسب می کردند و برای گم کردن منشاء پول آن را به بانک های سوییس منتقل می کردند. این گروه مافیایی، در بین سالهای ۱۹۷۵ تا ۱۹۸۴ توانستند ۱,۶ میلیارد دلار مواد مخدر وارد آمریکا نمایند. گروهی از عوامل کلیدی باند فوق در فرودگاه پالرمو در حالی که سعی می کردند پول نقد زیادی را خارج کنند دستگیر شدند.

نظریه ای دیگر، دلیل رواج واژه پولشویی را فرآیندی می داند که در آن پول کثیف و غیر قانونی با عبور از صافی های پولی و مالی مختلف و نقل و انتقالات پیچیده و تودرتو شسته شده و ظاهری تمیز به خود می گیرد. دراین حالت ردیابی ریشه های اصلی آن به مراتب دشوارتر می شود . اصطلاح پولشویی نخستین بار در جریان رسوایی واترگیت در اواسط دهه هفتاد توسط مشاور حقوقی نیکسون رئیس جمهوری وقت ایالات متحده آمریکا مطرح گردید.

در نظریه ای که استرلینگ سیگریو مطرح کرده است تاریخچه پولشویی به ۳۰۰۰ سال قبل بر می گردد که بازرگانان دارایی خود را از حکامی که ثروتشان را تصاحب کرده و خودشان را نابود می کردند، پنهان می نمودند. تجار چینی علاوه بر مخفی کردن اموالشان از حکومت، ثروتشان را نیز جابجا می نمودند.

بدین طریق مخفی نمودن پول یا دارایی برای محفوظ نگهداشتن آن از مصادره توسط دولت یا پرداخت خراج، سابقه ای طولانی دارد و بعضی کارشناسان بر این عقیده هستند که صنعت بانکداری برون مرزی و پدیده فرار از مالیات همین گونه به وجود آمده است، به عبارت دیگر پدیده پولشویی به گونه ای با تاریخ تجارت و بانکداری عجین شده است .

نظریه دیگر، سابقه پولشویی و مطرح شدن آن در سطح بین المللی را در پی دزدیده شدن بیش از ده میلیارد دلار از درآمد کشور زئیر توسط رئیس جمهوری وقت، موبوتو و همچنین دزدیده شدن حدود شش میلیارد دلار از کشور نیجریه توسط آباچا، می داند. پولشویی به عنوان یک جرم در مورد عواید حاصل از قاچاق مواد مخدر و داروهای روان گردان مورد توجه کشورهای غربی قرار گرفت . این امر به دلیل آگاهی کشورهای مزبور از سودهای کلان حاصل از این فعالیت مجرمانه و نگرانی آنها درباره گسترش مصرف مواد مخدر در جوامع غربی بود .

به هر حال، جنایتکاران همواره به مشاغلی روی آورده اند که منافع بیشتری داشته باشد. آنها در این مسیر موسسات حقوقی و شیوه های حسابداری بنا کرده و سعی کرده اند در بانک ها، موسسات مالی، موسسات خدمات حرفه ای نظیر حسابرسان خبره و حتی دولت ها نفوذ نمایند.


جرایم منشاء پولشویی :
گروه کاری اقدام مالی برای مبارزه با پولشویی (FATF) در گزارش ۱۹۹۶/۱۹۵، قاچاق مواد مخدر و جرایم مالی را به عنوان اصلی ترین منابع عواید غیر قانونی ذکر گردد.

طبق نظر این سازمان، جرایم منشاء پولشویی عبارتند از:

۱) شرکت در گروه های جنایی سازمان یافته

۲) تروریسم از جمله تامین مالی تروریسم

۳) قاچاق انسان و قاچاق مهاجر

۴) قاچاق مواد مخدر

۵) قاچاق کالا

۶) استثمار جنسی

۷) قاچاق اسلحه

۸) قاچاق اشیاء مسروقه

۹) فساد و رشوه

۱۰) جعل و رشوه

۱۱) پول تقلبی

۱۲) سرقت هنری

۱۳) جرایم محیط زیستی

۱۴) قتل و وارد نمودن جراحات شدید به بدن

۱۵) آدم ربایی و گروگان گیری

۱۶) دزدی

۱۷) اخاذی

۱۸) جعل اسناد

۱۹) دزدی دریایی

۲۰) خیانت در امانت


ویژگی های جرم پولشویی:
۱) پولشویی جرم ثانویه است

۲) پولشویی جرمی سازمان یافته است

۳) پولشویی جرمی فراملی است

۴) پولشویی جرم فرهیختگان است

۵) عنوانی جدید است

۶) مسائل خرد را شامل نمی شود

آثارپولشویی درجامعه:
۱)گسترش فعالیت های مجرمانه زیرزمینی درجامعه

۲)اخلال در جمع آوری مالیات و تشویق فرار مالیاتی

۳)اختلال در بازارهای مالی

۴)افزایش نرخ تورم

۵)افزایش انحرافات اجتماعی

۶)فاسدشدن ساختار حکومت و آسیب رسانی به اعتبار دولت ها و نهادهای اقتصادی کشور

۷)رقابت پذیری ناسالم اقتصادی که موجب تضعیف بخش خصوصی و تعاونی می شود.

۸)تخریب بازارهای مالی

۹)فرارسرمایه به صورت قانونی

۱۰)ورشکستگی بخش خصوصی

۱۱)تخریب بنیان های تجارت خارجی

۱۲)افزایش ریسک خصوصی سازی

۱۳)مال اندوزی مجرمان و فعالان غیرقانونی

۱۴)کاهش بهره وری دربخش واقعی اقتصاد
نکاتی در خصوص " مبارزه با پولشویی " که می بایست مشتریان موسسه از آن مطلع باشند :
۱)  مشتریان محترم خواهشمند است هنگام پرکردن اطلاعات شخصی در فرم های موسسه ضمن تکمیل کامل اطلاعات، نسبت به درج کدپستی صحیح و عنوان شغل مبادرت نمایید .

۲)  در اجرای موثر قانون و مقررات مبارزه با پولشویی؛ ارائه خدمات بانکی و اعتباری به مشتریان ( به ویژه هرگونه واریز و برداشت وجه)، منوط به اخذ شماره ملی و یا شماره اختصاصی اشخاص خارجی و ثبت آن در سامانه مربوطه می باشد .

۳)  در صورت واریز وجوه نقد بیش از سقف مقرر توسط مشتری، لازم است گزارش واریز وجوه نقد به طور دقیق و کامل توسط وی تکمیل شده و در اختیار موسسه قرار گیرد.

۴)  اگر واریزهای مکرر وجوه کمتر از سقف مقرر ( کمتر از ۱۵۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال ) توسط یک مشتری به گونه ای صورت گیرد که جمع مبالغ در یک روز بیش از سقف مقرر ( بیش از ۱۵۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال ) باشد. می بایست گزارش واریز وجوه نقد را بطور دقیق و کامل توسط مشتری تکمیل گردد.

۵)  پرداخت وجه نقد بیش از سقف مقرر (۱۵۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال ) به مشتریان ممنوع می باشد.

۶)  به منظور انجام عملیات بانکی توسط وکیل سعی کنید از اشخاص مورد اعتماد استفاده کرده و هر چند وقت یکبار، حساب های بانکی یتان را کنترل نمایید .

۷)  در خرید و فروش سهام، اوراق مشارکت و چک های مسافرتی، خارج از شبکه بانکی حساسیت بیشتری به خرج دهید .

۸)  حتی الامکان از صدور و پذیرش چک های در وجه حامل بپرهیزید چرا که در بسیار مواقع پولشویی با استفاده از این چک ها صورت می گیرد.

۹)  حواله یکی از مجراهای پولشویی است، چنانچه وجهی به حسابتان واریز شد که حواله دهنده را نمی شناسید از برداشت وجه خودداری کرده و مراتب را به مسئولان موسسه اطلاع دهید .

۱۰)  از وصول یا واگذاری هرنوع چک که مالکیت آن مربوط به دیگران است و از طریق حسابتان وصول می گردد، جداً پرهیز نمایید .

۱۱)  چنانچه از دارندگان دستگاه pos می باشید از پذیرش پیشنهاد پرداخت وجه نقد در مقابل برداشت از حساب بدون فروش کالا و ارائه خدمات خودداری گردد 

۱۲)  گاهی مشاهده می شود افرادی به بهانه های گوناگون درخواست فروش یا انتقال وجوه ارزی را با نام و مشخصات سایرین ارائه می نمایند، از پذیرش چنین درخواست هایی مبنی بر فروش یا صدور حواله به نام خودتان جداً خودداری کنید.

۱۳)  هرگاه شخصی به هر بهانه ای ، از شما درخواست کرد که اجازه بدهید پولی به حسابتان واریز کند و او از طریق حساب شما اقدام به برداشت آن نماید، به هیچ وجه نپذیرید تا طعمه سوء استفاده پولشویان و یا کارت های سرقتی نشوید.

۱۴)  در صورت دریافت پیامک از اشخاص ناشناس مبنی بر ارائه شماره ملی ، کدپستی و واریز وجه به حساب به منظور دریافت جایزه جداً خودداری گردد.

۱۵)  صدور هرگونه ابزار الکترونیکی به منظور عملیات بانکی پس از شناسایی کامل ارباب رجوع و ثبت تطبیقی مشخصات هویتی صورت می پذیرد.

۱۶)  مشتریان به طور کتبی به موسسه تعهد می دهند که هیچ شخصی غیر از وی از ابزار الکترونیکی استفاده ننموده و در صورت بروز مشکل در این زمینه، تمامی مسئولیت ها متوجه مشتری است.

۱۷)  از افشای شماره رمز کارت های نقدی و یا اعتباری به اشخاص ثالث به ویژه اشخاص حقیقی و حقوقی ناشناس پرهیز نمایید ، چرا که علاوه بر امکان سوءاستفاده مالی، زمینه برای پنهان کردن ماهیت فعالیت های غیرقانونی با عنوان سایر افراد فراهم می شود.

۱۸)  شارژ مجدد انواع کارت های پرداخت بی نام و غیرقابل ردیابی (کارت هدیه، کارت خرید بی نام،.. ) و ایجاد این قابلیت بر روی کارت های مذکور، ممنوع است.

۱۹)  خریدار اولیه انوع کارت های پرداخت بی نام ( کارت هدیه، کارت خرید بی نام،... ) باید جزء مشتریان موسسه بوده و بیش از خرید، شناسایی شده باشد و مسئولیت تمامی تراکنش های انجام شده توسط کارت های مذکور بر عهده خریدار اولیه است.

۲۰)  نظام بانکی به منظور شفاف سازی و تسهیل در انجام امور بانکی، عرضه خدمات الکترونیکی را سر لوحه فعالیت های خویش قرار داده است ، لذا توصیه می شود به منظور نقل و انتقال وجه، از خدمات نوین بانکی استفاده کنید .

۲۱)  در هنگام انجام معاملات به صورت اینترنتی از مجازی نبودن بانک یا موسسه طرف حساب برای ارائه شماره ملی و یا واریز وجه الکترونیکی اطمینان حاصل کنید.