یکشنبه 31 تیر 1403  
 
Sunday, July 21, 2024  
 
الأحد, محرم 15, 1446  
 

تاریخچه

تاریخچه موسسه اعتباری نور :

در راستای تمکین از سیاست‌های ساماندهی موسسات اعتباری؛ تعاونی‌های اعتبار کارسازان آینده، پیشگامان کویر یزد، صندوق‌های قرض‌الحسنه ریحانه گستر و مشیز در سوم آبان‌ماه ۱۳۹۱ آمادگی خود را جهت تجمیع، به بانک‌مرکزی برای تشکیل موسسه اعتباری که بعدها نور نام گرفت اعلام کردند. نکته حائز اهمیت این است که این موسسات در هنگام ادغام، همگی از مجوزهای قانونی از مراجع ذیربط نظیر بانک‌مرکزی و وزارت‌تعاون برخوردار بودند.
در نهایت این چهار تعاونی‌اعتبار و صندوق قرض‌الحسنه، درآبان‌ماه سال ۱۳۹۱ تفاهم‌نامه‌ای را جهت انحلال و تشکیل موسسه اعتباری جدید امضاء کردند.
بر این اساس بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران* در تاریخ ۱۳۹۱/۱۲/۲۷ با تجمیع (انحلال) تعاونی‌اعتبار کارسازان آینده، ریحانه گستر، مشیز و پیشگامان کویر یزد موافقت نموده و در تاریخ ۱۳۹۲/۱۱/۲۱ موافقت خود را با تأسیس موسسه اعتباری نور از محل تجمیع موسسات یاد شده به سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام نمود.
موسسه اعتباری نور پس از طی مراحل قانونی لازم در تاریخ ۱۳۹۴/۰۲/۲۹ نزد سازمان بورس و اوراق بهادار به ثبت رسید و در تاریخ ۱۳۹۴/۰۴/۱۱ موفق به اخذ مجوز فعالیت از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران گردید.


*بانک مرکزی جمهوری اسلامی ايران در تاريخ 18 مرداد ماه 1339 تأسيس شده است. برخی از وظايف بانک مرکزی عبارتند از اعطای مجوز فعالیت به بانک‌ها و موسسات اعتباری، حفظ ارزش داخلی و خارجی پول ملی کشور، انتشار اسکناس و ضرب سکه‌های فلزی رايج کشور، تنظيم مقررات مربوط به معاملات ارزی و ريالی، نظارت بر صدور و ورود ارز و پول رايج کشور، تنظيم کننده نظام پولی و اعتباری کشور، نظارت بر بانک‌ها و مؤسسات اعتباری و...
 رسالت اصلی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ايران بر آن است که با اجرای سياستهای پولی و اعتباری شرايط مساعد برای پيشرفت اقتصادی کشور را فراهم سازد و در اجرای برنامه‌های مختلف اعم از برنامه‌های تثبيت و توسعه اقتصادی  پشتيبان دولت باشد.


 
.

خدمات الکترونیک

ارتباط با ما