• EN
  • جمعه ٢٨ تير ١٣٩٨

اخبار > میلاد با سعادت امیرالمومنین و روز پدر گرامی باد

اخبار > میلاد با سعادت امیرالمومنین و روز پدر گرامی باد

 


  چاپ        ارسال به دوست

میلاد با سعادت امیرالمومنین و روز پدر گرامی باد

مرد؛طلیعه امنیت و اقتدار

مرد؛رسالتی است از جنس کوه، امانت داریست از قبیله عشق و پناهگاهی امن که تمام نسخه مهربانی و صبر در پشت نگاه پر قدرتش پنهان است. پدر نقطه عطف تمام اصول زندگی و مرکز قوام یک خانواده است. پدر رمز روح زندگی و قهرمان همیشه پیروز در باور همسر و فرزندان است.پدر؛ صفای دستان زحمتکشی است که سرما و گرما برایش بی معناست و پدر جریان زلال آبی است که از سخت ترین سنگ ها عبور می کند.

سیزدهم رجب یکی از زیباترین و منحصر به فردترین روزهایی است که گروهی آن را دیده و درک کرده اند و برخی آن را شنیده و تفسیر نموده اند. روز مرد یادآور برترین الگو و خاضع ترین رهبر؛ مولاعلی (ع) است. علی(ع) متولد شد تا شجاعت و عدالت را معنا ببخشد، علی(ع) به دنیا آمد تا وفاداری به رهبر از یک بیان ساده به یک باور عمیق تبدیل شود؛ علی(ع) حقیقتی محض در منتهی الیه رستگاری بود که فضیلتش او را لایق همسری و همدلی دخت مکرم پیامبر (ص) کرد.

وظایف مردان در برابر زنان

در محبوبترین بنا نزد خداوند یعنی خانواده، برخی امور از جمله وظایف خاص یک مرد است که در قرآن، روایات اسلامی و احادیث ائمه به آن ها اشاره شده است. در واقع هر مردی برای اداره کردن خانواده خود علاوه بر تلاش خالصانه ای که انجام می دهد بایستی با رفتار پسندیده و گشاده دستی برنامه ریزی شده، مخارج خانواده را تامین نماید. ظرافت های روحی، جسمی و احساسات همسرش را بفهمد و از او غافل نشود و در حفظ نظام خانواده اش غیرتمندانه و با خوش بینی در راستای صلاحدید همسر و فرزندانش گام بردارد.

*وقتی مردی تصمیم به ازدواج می گیرد و تشکیل زندگی می دهد بایستی با تمام توان برای خانواده اش تلاش کند. او سرپرست خانواده است و به فرموده امام صادق(ع): «سرپرستی خانواده از سعادت مرد است». مقام معظم رهبری می فرمایند:« قرآن می‌فرماید: « الرجال قوّامون علی النساء»یعنی سرپرستی امور خانواده به عهده‌ی مرد است. مرد باید برود کار کند. معیشتِ خانواده به عهده‌ی اوست. زن هرچه ثروت دارد مال خودش است. امّا معیشتِ خانواده بر دوش او نیست.»

*یکی دیگر از وظایف مرد، تلاش بی منت او برای توسعه خانواده اش است. او بایستی هزینه های زندگی(نفقه) را برای خانواده فراهم نماید. همین تلاش صادقانه و خالصانه علاوه بر ایجاد نشاط و آرامش درونی در خانواده، برای مرد پاداش معنوی و اخروی دارد؛ او بایستی هزینه های مورد نیاز و حتی غیر ضروری را در حد توان برای خانواده فراهم نماید. امام صادق (ع) در این باره می فرمایند: «مردی که برای خانواده اش رنج می برد، مانند کسی است که در راه خدا جهاد می کند.»

*مرد بایستی با خوش رفتاری شرایط همسر را درک و با وی مدارا نماید. امیرالمومنان علی(ع) می فرماید: «زن دسته گل است نه قهرمان، پس در هر صورت با او مدارا کن و با وی معاشرت نیکو داشته باش که زندگی ات صفا و صمیمت پیدا می کند.»

*با توجه به سخن امام باقر(ع) که به مردان سفارش کرده اند:«هر کس زن گرفت، باید او را گرامی دارد.» بایستی مردها از مقام و منزلت همسرانشان پاسداری نمایند.

* یکی دیگر از وظایف مردان نسبت به زنان آزادی دادن در اداره امور داخلی خانه و خوش بینی به زن است.امام رضا(ع) در سفارشی می فرمایند: «بر صاحب نعمت لازم است که برای خانواده اش وسعت دهد و گشاده دستی کند.»

* مرد بایستی فرصت های فراغت از کار را با خانواده اش بگذراند؛ چرا که همین دورهم بودن ها حس علاقه مندی و محبت را به شکل چشم گیری در میان اعضای خانواده افزایش می دهد.رسول اکرم (ص)می فرماید:«نشستن مرد در کنار عیال، در پیشگاه خداوند متعال از اعتکاف در مسجد من، محبوبتر است»

راهی برای آرامش مرد

مرد و زن در بزرگراه زندگی، مسائل و موضوعاتی را تجربه می کنند که از یکدیگر تاثیر و تاثر می پذیرند،یک مرد همواره در پی یک محیط امن و خانواده ای است که در کنار هم با مهربانی و آرامش زندگی کنند. اگر چه میان زنان و مردان تفاوت هایی در ویژگی های روحی و جسمی وجود دارد اما راهکارهایی برای ایجاد این زمینه و بستر آرامش برای مرد وجود دارد:

  * مردان دوست دارند به واسطه هرکاری که انجام می دهند از آنان تشکر شود. در واقع سرآغاز مهر زن و مرد همان محبت و عشقی است که درقالب حرف ها و معاشرت های میان همسران رخ می دهد. اگر زنان نکته های ارزشمند و نقاط قوت مردان را یادآوری و او را تحسین نمایند، انگیزه ارتقای صفت های نیک در وی بیشتر می شود و به نوعی آرامش درونی و شادی برای مرد به وجود خواهد آمد و تمایل و انرژی بیشتری برای اقدام های مثبت بعدی خواهد داشت.

  * همسر و فرزندان یک مرد، بایستی از شرایط مالی، استطاعت و توانایی اقتصادی او آگاه باشند، توقعات بی جا نداشته باشند، از تجمل گرایی بپرهیزند و به گونه ای رفتار کنند که مرد خانه به زحمت و رنج بیش از حد توان جسمی و روحی نیفتد. زنی که با وجود تمام خستگی از کارهای روزانه خانه، با ورود همسر به خانه به استقبال وی برود؛ حس دلپذیر آرامش را برای مرد به ارمغان می آورد. در روایتی نقل شده است که روزی فردی نزد رسول خدا(ص) آمد و گفت مرا همسری است که چون به خانه روم به استقبال آید و چون بیرون شوم بدرقه ام نماید و چون مرا اندوهناک ببیند گوید چه چیزی اندوهناکت ساخته است؟ اگر اندوه روزی ات را داری دیگری آن را برایت تکفل کرده است و اگر اندوه کار آخرتت راداری، خداوند آن را فزونی بخشد پس رسول خدا (ص) فرمود: او را به بهشت بشارت ده و به او بگو خداوند را کارگزارانی است و تو از زمره آنانی و تو در هر روز اجر هفتاد شهید راداری.

 منابع:

-اکبریان، علی اصغر. خانواده مطلوب؛ وظایف متقابل زن و شوهر. پیام، ش110، 1391

-تقی زاده، علی اکبر، چهل حدیث مرد در خانواده. مرکز تحقیقات رایانه ای اصفهان

- سرلک، علی؛ سعیدی، فاطمه.ابراز علاقه همسران(هنر زندگی در مسیر بندگی). فرهنگ در دانشگاه اسلامی، ش:9، 1392

- حقانی زنجانی، حسین. هزینه زندگی زن به عهده مرد است، حقوق خانواده در اسلام(3)،1349

- میرباقری، سید حسین. کلید قلب مردان،شادکامی،ش:48، 1386

 

 تهیه شده در : روابط عمومی موسسه اعتباری نور


١١:١٧ - سه شنبه ٢٨ اسفند ١٣٩٧    /    عدد : ٤٢٥    /    تعداد نمایش : ١١٨


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
محاسبه شبا

می توانید با استفاده از شماره حساب نور خود شماره شبا را دریافت نمائید .

سامانه رسیدگی به شکایات

پیشنهادات و انتقادات و یا شکایات خود را می توانید از طریق این سامانه ارسال نمائید .

شعب سراسر کشور

لیست شعب موسسه اعتباری نور در سراسر کشور به همراه آدرس و شماره تماس در این بخش وجوددارد.

ساعات کار شعب

در این بخش می توانید ساعات کار شعب در ایام هفته را ملاحظه نمایید .