یکشنبه 31 تیر 1403  
 
Sunday, July 21, 2024  
 
الأحد, محرم 15, 1446  
 

شرایط و قوانین استفاده از اپلیکیشن نورپی

نورپی به عنوان یک ارائه‌دهنده سرویس‌های پرداختی از جمله کارت به کارت، پرداخت قبض، خرید شارژ، پرداخت کسب وکارهای طرف قرارداد و غیره، تابع کلیه قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است؛ توافق‌نامه زیر در خصوص استفاده مناسب و ایمن از اپلیکیشن نورپی و جلوگیری از هرگونه سوءاستفاده احتمالی تدوین شده است. این توافق تعیین‌کننده تعهدات و تکالیف طرفین، بین شرکت سپهرنت ایرانیان ایرانیان به شماره ثبت345856 به عنوان طرف اول و کاربر اپلیکیشن نورپی به عنوان طرف دوم، منعقد می‌شود؛ شرکت سپهرنت ایرانیان صاحب‌امتیاز اپلیکیشن نورپی است که از این پس در متن "نورپی" نامیده می‌شود و کاربر اپلیکیشن"نورپی"در صورت تائید "شرایط و قوانین استفاده از اپلیکیشن نورپی" به منزله قبول و امضای الکترونیکی قرارداد است.
توسعه تجاری نرم افزار نورپی وکلیه حقوق مادی و معنوی شبکه پرداخت همراه نورپی و نشانه تجاری آن متعلق به شرکت سپهرنت ایرانیان به شماره ثبت345856 می باشد که دارای مجوز رسمی از شرکت شبکه الکترونیکی پرداخت کارت (شاپرک) است.
هرگونه استفاده از نام، مطالبات و مستندات و منابع نورپی بدون مجوز کتبی شرکت، مطابق با قوانین جرایم رایانه‌ای ( قانون جرایم رایانه ای 11/11/1389 - کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه) غیرمجاز تلقی شده و نورپی حق پیگرد قانونی در مراجع ذیصلاح را برای خود محفوظ می‌دارد. مجوز استفاده ازنورپی طبق شرایط استفاده حاضر، تنها برای استفاده یک مشتری حقیقی و به نام آن است.
هرگونه کپی‌برداری و سعی در نفوذ به داده‌های نورپی، طبق قوانین حاکم بر جمهوری اسلامی ایران غیرمجاز تلقی می‌شود و موجب پیگرد قانونی خواهد شد.
کاربرنورپی حق استفاده از علایم و نشان‌های تجاری ثبت شده و ثبت نشده که در نورپی به نمایش در آمده است را ندارد. این ممنوعیت در مورد تمام اجزای فنی و غیر فنی شبکه پرداختی نورپی لازم الاجرا است؛ گفتنی است تخطی از این ممنوعیت با عناوینی مثل صدور اجازه یا حق ضمنی و تلویحی، یا عدم انکار پس از قبول و غیره ، قابل توجیه نیست.
هرگونه استفاده از خدمات اپلیکشین نورپی که طبق قوانین موضوعه کشور از قبیل قانون تجارت الکترونیک، قانون جرائم رایانه ای و قانون مجازات اسلامی رفتار یا عمل مجرمانه محسوب شود، ممنوع است


سیاست نامه حریم خصوصی در نورپی
 • نورپی یک اپلیکیشن پرداخت ایرانی بوده که تحت نظارت شبکه پرداخت الکترونیک شاپرک و بانک مرکزی فعالیت می‌کند.
 • قوانین پرداخت مورد استفاده در این اپلیکیشن براساس قوانین بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران است. در صورتی که بانک مرکزی قوانین خود را تغییر دهد، نورپی نیز براساس قوانین جدید فعالیت خواهد کرد.
 • شما با عضویت در نورپی می‌پذیرید که فعالیت‌های مالی خود را مطابق با قوانین بانک مرکزی انجام دهید. در صورتی که خلاف این موضوع اثبات شود، این اپلیکیشن اختیار دارد که دسترسی کاربر را بدون اطلاع قبلی مسدود کند.
 • سیاست حفظ حریم خصوصی در مورد چگونگی کاربرد و استفاده از اطلاعات شخصی شما به منظور ارائه خدمات در سامانه نورپی است. این سامانه طبق قوانین جرایم رایانه‌ای متعهد می‌شود که اطلاعات کاربران را با استفاده از تمام امکانات و منابع خود محافظت نماید و به هیچ عنوان این اطلاعات را در اختیار اشخاص حقیقی یا حقوقی ثالث به منظور تبلیغات یا خدمات دیگر ارائه ندهد.کاربران این سامانه اختیار دارند اطلاعات شخصی خود را که به هنگام ثبت‌نام در اختیار این سامانه قرار داده‌اند پاک نمایند.
 • با پذیرفتن سیاست حفظ حریم خصوصی و شرایط ثبت نام کاربر، شما صراحتاً رضایت خود را با جمع‏ آوری، نگهداری و استفاده از اطلاعات خود، مطابق با آنچه در سیاست حفظ حریم خصوصی توضیح داده شده، اعلام می‏کنید.

اطلاعات و دسترسی‌ها
 • در صورت تمایل به استفاده از سامانه نورپی و پس از آن که کاربر اطلاعات شخصی را عنوان کرده و در اختیار این سامانه قرار دهد، در این صورت کاربر موافقت خود را با انتقال و ذخیره این اطلاعات در سرورهای ما اعلام کرده است.
 • این سامانه ممکن است اطلاعات زیر را جمع‏ آوری و ذخیره کند:
1- نام و نام خانوادگی، نشانی رایانامه، شماره تلفن، اطلاعات تماس، تاریخ تولد، جنسیت، شهر و استان، تصویر بارگذاری شده توسط کاربر
2- اطلاعات تراکنش‌های انجام شده: تاریخ و زمان، شماره موبایل انجام دهنده، کد ملی، شماره کارت مبدأ و مقصد به صورت رمزگذاری شده، مبلغ، شماره حساب یا شبا، شناسه و نوع دستگاه، نشانی IP، نوع تراکنش، اطلاعات قبض، خرید شارژ و بسته اینترنت تلفن همراه
3- مکاتبات از طریق سایت‏ و اپلیکیشن نورپی
4- اطلاعات دیگری از تراکنش و تبادلات شما از طریق این سامانه، نوع خدمات، مضامین و تبلیغات، شامل شناسه دستگاه، رایانه، موبایل و اطلاعات اتصال، آمار بازدیدهای صورت گرفته از این سامانه(وب سایت و اپلیکیشن)، ترافیک بهو از سایت‏ها، آدرس IP و اطلاعات استاندارد ورود به سامانه
5- اطلاعات بیشتری که از شما درخواست می‏شود تا با ارائه آنها، شناسه خود را مجاز کنید.(برای مثال، ممکن است از شما بخواهیم که برای ما یک مدرک شناسایی مانند کارت ملی یا گذرنامه یا قبض به منظور بررسی نشانی و هویت شما یا مخاطب شما، ارسال کنید، یا به سؤالات اضافی دیگری به صورت آنلاین یا تماس تلفنی پاسخ دهید تا به شناسایی هویت شما یا مالکیت حساب یا کارت بانکی که آن را در این سامانه قرار داده‏اید، کمک کند)
6- برخی اطلاعات درصورت اجازه شما در اختیار این سامانه قرار داده خواهد شد. این اطلاعات مشخصاً مخاطبین (Contacts) ذخیره شده در تلفن همراه شما می‌باشد. این سامانه این اطلاعات را به صورت کاملاً امن در سرورهای خود نگهداری می‌کند. سامانه نورپی از این اطلاعات برای برخی خدمات خود مانند انتقال وجه به مخاطبین، اطلاع‌رسانی از پیوستن مخاطبین شما به این سامانه، دعوت مخاطبین به این سامانه، استفاده می‌نماید.
7- این سامانه برای ایجاد سهولت در استفاده از برخی از خدمات خود از کاربر دسترسی به برخی امکانات تلفن همراه یا تبلت را درخواست می‌نماید. این دسترسی‌ها شامل:
 • دسترسی به پیامک‌ها (SMS): برای خواندن کد تأییدیه و ورود خودکار آن در بخش‌های مورد نیاز و همچنین خواندن قبض‌های پیامکی برای ورود خودکار اطلاعات شناسه قبض و پرداخت در فرم‌های مربوطه است. این دسترسی از طریق APIهای ارائه شده از طرف Google انجام می‌شود.
 • دسترسی به دوربین: برای اسکن کارت، بارکد قبض و بارکد دو بُعدی
 • اطلاعات محرمانه و حساس کارت و حساب بانکی به هیچ عنوان و به هیچ نحوی در این سامانه نگهداری نمی‌شود. این اطلاعات صرفاً در هنگام انجام تراکنش در اپلیکیشن از کاربر گرفته شده و به صورت رمزگذاری شده و از کانال‌های امن زیرساخت‌های بانکی به بانک مبدأ ارسال می‌گردد. این سامانه هیچگونه مسئولیتی در قبال سیاست‌های حفظ حریم خصوصی بانک‌ها برای نحوه نگهداری و استفاده از این اطلاعات ندارد. برای اطلاع از سیاست‌های بانک‌ها باید مستندات مربوطه را از بانک مورد نظر درخواست نمایید.
 • نصب نورپی بر روی گوشی‌های Root شده به دلیل مشکلات امنیتی به هیچ عنوان پیشنهاد نمی‌گردد. مسئولیت بروز هرگونه مشکل امنیتی در گوشی‌های Root شده بر عهده کاربر می‌باشد.

مدت زمان نگهداری اطلاعات
اطلاعات ذخیره شده در سرورهای این سامانه که مرتبط با تراکنش‌های انجام شده می‌باشد (اطلاعات اعلام شده در بخش “اطلاعات و دسترسی‌ها” بند ۲)، حتی پس از غیرفعالسازی حساب کاربری توسط شما براساس قوانین، بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های بانک مرکزی ج.ا.ا.، شاپرک، پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات (فتا) و دیگر مراجع قانونی ذیصلاح برای بررسی‌ها و ارجاعات قانونی تا هر زمان که اعلام نمایند، حفظ و نگهداری خواهد شد.

 بازاریابی و تجزیه و تحلیل رفتار کاربران
 • این سامانه اطلاعات شخصی را بدون کسب توافق صریح کاربر، به شخص ثالثی جهت به کارگیری در اهداف بازاریابی آنها نمی‏فروشد یا اجاره نمی‏دهد. ممکن است اطلاعات دریافتی را به منظور پیشرفت و شخصی سازی خدمات، مضامین و تبلیغات خود استفاده کند.
 • نورپی حق تجزیه و تحلیل‌های آماری رفتار و خصوصیات کاربران به منظور اندازه‌گیری میزان علاقه و استفاده آنها از بخش‌ها و خدمات مختلف سامانه و بررسی مشکلات احتمالی و ارتقاء خدمات را برای خود محفوظ می‌شناسد.

موارد افشاء اطلاعات کاربر
بنا به صلاح دید ویا درخواست مراجع قانونی ممکن است اطلاعات شخصی شما را به منظور پاسخگویی به درخواست‏های قانونی، تقویت سیاست‏هایمان، پاسخ ‏دهی به ادعاهایی مبنی بر این که موضوع یا مضمونی مخل حقوق دیگران شده، یا برای حمایت از حقوق، مالکیت، یا امنیت هر شخص، توسط سامانه نورپی استفاده یا به مراجع ذیصلاح افشاء شود. لذا با آگاهی از این بند، اطلاعات خود را در اختیار این سامانه قرار دهید و هرگونه ادعایی در این خصوص غیر مسموع می‏باشد.

کلاهبرداری
سامانه نورپی برای جلوگیری و شناسایی کلاهبرداری‌های احتمالی، اطلاعات برخی تراکنش‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهد. این سامانه حق مسدود کردن و جلوگیری موقت از انجام تراکنش‌هایی که به عنوان مشکوک به کلاهبرداری شناسایی می‌شوند را برای خود محفوظ می‌شناسد. در این موارد ممکن است این سامانه برای بررسی اصالت هویت انجام دهنده تراکنش و تطابق آن با دارنده حساب یا کارت بانکی، مدارکی جهت اهراز هویت از انجام دهنده تراکنش درخواست نماید. در صورت عدم تطابق صاحب حساب یا کارت بانکی و انجام دهنده تراکنش یا عدم همکاری کاربر برای انجام این عملیات، این سامانه حق دارد تراکنش را لغو (بازگشت مبلغ تراکنش به حساب یا کارت مبدأ)، یا تا زمان دریافت استعلام‌های مورد نیاز از مراجع ذیصلاح قانونی مسدود نماید.

اقدامات امنیتی
 • اطلاعات شما در سرورهای سامانه نورپی که در ایران قرار دارد؛ ذخیره شده است. اطلاعات برای ما به عنوان دارایی و سرمایه تلقی می‏شود که باید از آن محافظت کرد و لذا از روش‏ها و ابزار متعددی (رمز گذاری، گذرواژه‌ها، امنیت فیزیکی و غیره) برای حفظ اطلاعات شخصی و جلوگیری از دسترسی غیرمجاز و افشاء آنها استفاده می‏شود. 
 • کاربر مسئول حفظ و مراقبت از رمز ورود و کد کاربری خود است و چنانچه بر اثر عدم حفاظت و یا افشای کاربر از این اطلاعات خسارتی به او وارد شود، نورپی در این مورد مسئولیتی نخواهد داشت.کاربر نورپی مکلف است در صورت مفقود شدن و یا سرقت گوشی بلافاصله مراتب را به بانک خویش اعلام کند تا حساب معرفی شده در نورپی مسدود شود. ضمنا می‌تواند به پشتیبانی نورپی به منظور غیرفعال‌سازی حساب کاربری اعلام کند. لازم به ذکر است در هر صورت نورپی هیچ‌گونه مسئولیتی در خصوص سو استفاده و برداشت از حساب کاربران ندارد.
 • بدیهی است نورپی خود را متعهد می‌داند تمام تلاش و ظرفیت خویش را جهت حفظ امنیت اپلیکیشن به کار گیرد؛ با این وجود توصیه می‌شود کاربر بصورت دوره‌ای ماهانه نسبت به تغییر رمز خود اقدام کند. همچنین کاربر نباید به هیچ وجه رمز خود را بر روی گوشی تلفن همراه ذخیره کند و یا در اختیار دیگران قرار دهد. به طور کلی کاربر باید کلیه اطلاعات خویش را محفوظ نگه دارد؛ در صورت سهل‌انگاری کاربر در این زمینه، مسئولیتی متوجه نورپی نخواهد بود.
 • کاربر باید پیش از واگذاری گوشی تلفن همراه خود، اپلیکیشن نورپی از روی گوشی حذف کند. با این کار کلیه اطلاعات حساب‌های ثبت شده و نیز پیام‌های دریافتی موجود بر روی گوشی از بین می‌روند.
 • بدیهی است نورپی خود را متعهد میداند تمام تلاش و ظرفیت خویش را جهت حفظ امنیت اپلیکیشن به کار گیرد؛ با این وجود توصیه میشود کاربر بصورت دورهای ماهانه نسبت به تغییر رمز خود اقدام کند. همچنین کاربر نباید به هیچ وجه رمز خود را بر روی گوشی تلفن همراه ذخیره کند و یا در اختیار دیگران قرار دهد. به طور کلی کاربر باید کلیه اطلاعات خویش را محفوظ نگه دارد؛ در صورت سهل انگاری کاربر در این زمینه، مسئولیتی متوجه نورپی نخواهد بود.
 • اگرچه، همانطور که خودتان هم می‏دانید، شخص ثالث ممکن است به طور غیرقانونی به انتقالات یا ارتباطات خصوصی شما دسترسی پیدا کرده یا آنها را رهگیری کند. بنابراین، اگرچه این سامانه تمام تلاش خود را به کار می‏گیرد تا از حریم خصوصی شما حفاظت کند، هیچگونه مسئولیتی در این زمینه نپذیرفته و شما نیز نباید انتظار داشته باشید، که اطلاعات شخصیتان یا ارتباطات خصوصیتان، همواره محرمانه باقی بماند.

عمومی
 • ممکن است که سیاست حفظ حریم خصوصی را در هر زمانی توسط این سامانه اصلاح شده و بهبود داده شود. کلیه موارد اصلاح شده به طور خودکار و به محض ارسال بر روی سامانه، اجرا خواهد شد و شما پیشاپیش موافقت و تعهد خود را به اجرای این سیاست‏ها اعلام می‏کنید. به علاوه، از طریق مرکز ارتباط، اطلاع‌رسانی‌‏های لازم در این خصوص انجام خواهد گرفت.
 • هرگونه اقدامی که به تشخیص نورپی منجر به صدور دستور برخورد با مشتری توسط مراجع قضایی، انتظامی یا امنیتی در رابطه با تخلفات حوزه‌ی پرداخت الکترونیک شود، باعث توقف ارائه خدمات به کاربر خواهد شد.
 • انجام اعمال مرتبط با سوءاستفاده مالی و پولشویی یا ایجاد اختلال در حوزه پولی و بانکی کشور به تشخیص نورپی، باعث توقف ارائه خدمات به کاربر خواهد شد.
 • فعالیت‌های منجر به اختلال در جریان نقدینگی به تشخیص نورپی باعث توقف ارائه خدمات به کاربر خواهد شد.
 • کاربر ضمن این قرارداد به نورپی اجازه می‌دهد که هرگونه استعلامی از سوی هر یک از مراجع رسمی کشور در خصوص اطلاعات کاربر را پاسخ دهد؛ کاربر حق اعتراض نسبت به اعلام اطلاعات خویش به مراجع رسمی را نخواهد داشت.
 • در مواردی كه نورپی بنا به عللی از قبیل وجود مشکلات زیرساختی (خارج از كنترل شرکت شامل و نه محدود به اختلال در شبکه مخابراتی، اینترنتی و غیره) قادر به ارائه خدمات نباشد، مسئولیتی متوجه نورپی نخواهد بود و کاربر به هیچ عنوان نمی تواند ادعای خسارت کند.
 • نورپی بابت خسارات احتمالی وارده به کاربر و یا مشکلات خارج از حدود اختیارات خود از قبیل قطع خطوط ارتباطی، شبکه اینترنتی، وب سرویس ها و سایر موارد هیچگونه مسئولیتی نخواهد داشت.
 • نورپی می تواند هر زمان كه صلاح بداند در شرایط و مقررات نورپی تغییرات لازم را اعمال کند. این تغییرات به نحو مقتضی به اطلاع کاربر می رسد و کاربر موظف به رعایت و اجرای آن از زمان اطلاع می باشد.

شرایط استفاده از امکانات مخاطبین در نورپی
نورپی امکانات منحصر بفردی برای تعاملات مالی کاربران با دیگران فراهم کرده است. برای استفاده از امکانات مخاطبین، نیازمند اجازه دسترسی به لیست مخاطبین دستگاه می‌باشد و با این کار امکان استفاده از خدمات مالی در تعامل با مخاطبین دستگاه تلفن همراه فراهم می‌شود.
برخی از این خدمات شامل:
 • امکان ارسال و دریافت پول از دوستان و مخاطبین بدون نیاز به شماره کارت بانکی
 • امکان خرید شارژ و بسته اینترنت برای مخاطبین خود
 • آگاهی از پیوستن دوستان خود به جمع نورپیی‌ها
 •  و…
  نورپی در راستای سیاست حفظ حریم خصوصی کاربران خود، صرفاً برای ارائه خدمات مالی به کاربران و با صدور اجازه کاربر، این امکان را فعال می‌کند و هر زمان که کاربر تمایل داشته باشد، می‌تواند این دسترسی را غیرفعال کند.در صورتی که کاربر اجازه دسترسی مخاطبین را فعال نکند، صرفاً این بخش غیرفعال بوده و سایر خدمات نورپی قابل استفاده می‌باشد.
.